Med Oldřich

 

P. Oldřich Med

narozen  31.7.1914 v Jihlavě,

kněžské svěcení v Turíně,

zemřel 23.9.1991 v Rosicích u Brna

 

 

     P. Oldřich Med pocházel  z Jihlavy. Salesiánskou formaci prodělal v Radně v Jugoslávii, po noviciátu se vrátil do vlasti a pracoval jako vychovatel u P. Ignáce Stuchlého ve Fryštáku u Zlína. Absolvoval kroměřížské arcibiskupské gymnázium, poté jej páter Stuchlý doporučil do italského Turína, kde studoval a byl vysvěcen na kněze. Po návratu domů působil             v Ostravském salesiánském ústavu. Ten byl krátce po heydrichiádě Němci rozpuštěn. Ihned poté páter Med s nasazením života shromáždil opuštěné salesiánské aspiranty ve Dvorku    u Přibyslavi a pokračoval s nimi v přerušené výuce.

     Po válce se stal ředitelem Fryštáckého salesiánského ústavu. Jako první z českých salesiánů byl komunisty uvězněn a po návratu z vězení působil v Hodoňovicích u Frýdku-Místku až do 13. dubna 1950, kdy nastala hromadná likvidace řeholníků v Československu. Byl odvlečen do koncentračního tábora v Oseku u Duchova, odtud transportován a šest let převychováván v táboře nucených prací na Želivě u Humpolce.

     Po propuštění působil jako kaplan v Měříně, Jihlavě, farář ve Slavonicích a nakonec           v Rosicích. Přes mnoho výslechů na STB, především v Jihlavě a Slavonicích, o něj               v Rosicích ztratila STB zájem s tím, že zde se mu nemůže nic zdařit a jako kněz nemůže v žádném případě uspět. V krátké době však zahájil výuku náboženství jak ve škole,          tak na faře, organizoval duchovní obnovy a cvičení, jako člen inspektoriální rady vedl porady  a shromáždění duchovních laiků, pořádal přednášky, vzdělávací kurzy, založil oratoř Dona Bosca, připravoval proces blahořečení P. Ignáce Stuchlého, zorganizoval a zahájil stavbu Panny Marie Pomocnice v Brně-Žabovřeskách.

Dílo:   

Pod modrám nebem - kniha vzpomínek na válečná léta ve dvorku u Přerova

Třídílný Katolický katechismus napsaný ve spolupráci s kardinálem Tomáškem, dodnes používaný na základních školách

Kniha víry, Kniha naděje - historie českého salsiánského díla

Životopis sv. Dominika Savia

Životopis P. Ignáce Stuchého

Životopisné paměti P. Ignáce Stuchélo - 3 díly

několik divadelních her a básní

Pravidelně přispíval do náboženských a církevních časopisů.

 

 

Překlady:

Augustin Auffray - Ježíš Kristus ve mně

Don Lemoyn, Don Ceria - Životopis Dona Bosca - 13.díl z devatenáctisvazkového díla